Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Strach o Roberta Kubicę

07 lutego 2011 | Sport | Mikołaj Sokół
Prowadzona przez Kubicę skoda fabia  S2000  uderzyła  w barierę. Kierowca został wydobyty  z wraku  i przetransportowany helikopterem  do szpitala  w miejscowości Pietra Ligure. Oprócz dłoni,  o której uratowanie lekarze walczyli przez kilka godzin,  Kubica ma złamaną  w dwóch miejscach prawą piszczel, uszkodzone udo i obite płuco. Stracił bardzo dużo krwi. Lekarze obawiają się,  by nie powstało zakażenie.  Na szczęście kręgosłup nie jest uszkodzony.
źródło: AP
Prowadzona przez Kubicę skoda fabia S2000 uderzyła w barierę. Kierowca został wydobyty z wraku i przetransportowany helikopterem do szpitala w miejscowości Pietra Ligure. Oprócz dłoni, o której uratowanie lekarze walczyli przez kilka godzin, Kubica ma złamaną w dwóch miejscach prawą piszczel, uszkodzone udo i obite płuco. Stracił bardzo dużo krwi. Lekarze obawiają się, by nie powstało zakażenie. Na szczęście kręgosłup nie jest uszkodzony.

Groźny wypadek polskiego kierowcy we Włoszech. Po wielogodzinnej operacji jego prawa dłoń została uratowana

Korespondencja z Pietra Ligure

W niedzielę o 8.35 w miejscowości San Lorenzo di Testico (Liguria), prawie 5 km po starcie, na pierwszym odcinku specjalnym rajdu Ronde di Andora pędząca z dużą szybkością skoda fabia S2000 Kubicy wyskoczyła do góry na wyboju spowodowanym przez korzeń drzewa.

Na mokrym asfalcie samochód obrócił się, wpadł w poślizg, nadział się na szynę bariery, a potem uderzył w ścianę kościółka. Tak mówią świadkowie. Nikt nie filmował tego fragmentu trasy. Kubicę przetransportowano do szpitala z podejrzeniem kilku złamań i poważną kontuzją prawej dłoni.

Ostrożny profesor

Operacja rozpoczęła się około godz. 14. Lekarze obawiali się, że mogło dojść do zagrażającego życiu wylewu wewnętrznego. Dopiero gdy to niebezpieczeństwo wykluczono, do akcji przystąpiła ekipa prof. Igora Rosello, sprowadzonego specjalnie fachowca od chirurgii ręki.

Około 17 udało się poskładać kości i przywrócić krwiobieg, co oznaczało również, że udało się uratować zagrożoną amputacją dłoń. Potem nastąpił drugi etap: skomplikowana operacja mikrochirurgiczna polegająca na przywróceniu połączeń nerwowych, ścięgien i mięśni. Chodziło o zapewnienie ruchomości prawej ręki. Po 21 operacja się zakończyła.

Prof. Rosello mówił o sukcesie, ale o przyszłości z umiarkowanym optymizmem....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8846

Spis treści
Zamów abonament