Kupno akcji zakładu ubezpieczeniowego czasem wymaga uzyskania zgody
Kiedy Komisja Nadzoru Finansowego musi zostać powiadomiona o zamiarze transakcji i jakie dokumenty trzeba jej przedstawić – wyjaśniają Beata Balas-Noszczyk i Maryla Surowiec, ekspertki z Kancelarii Hogan Lovells
- Spółka rozważa nabycie 5 proc. lub 15 proc. akcji zakładu ubezpieczeń z siedzibą w Warszawie. Do tej pory nie miała żadnych akcji tego zakładu ubezpieczeń. Czy przebieg transakcji będzie się różnił w zależności od liczby kupowanych akcji?
W zależności od liczby nabywanych akcji może powstać obowiązek zawiadomienia Komisji Nadzoru Finansowego i poprzedzenia kupna akcji postępowaniem administracyjnym. KNF może sprzeciwić się nabyciu akcji. Zgodnie z ustawą o działalności ubezpieczeniowej obowiązek zawiadomienia KNF powstaje od osiągnięcia progu 10 proc. ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu lub udziału w kapitale zakładowym zakładu ubezpieczeń.
Jeśli więc spółka zdecyduje się kupić 15 proc. akcji, będzie musiała przeprowadzić postępowanie przed KNF. Przy nabyciu poniżej 10 proc. akcji zasadniczo takiego obowiązku nie ma. Oczywiście jest jedno „ale”. Spółka kupując 5 proc. akcji, może działać w porozumieniu.
Efektem porozumienia może być zgodne wykonywanie prawa głosu łącznie z 10 lub więcej procent akcji, przez podmioty, z których każdy indywidualnie nabył poniżej 10 proc. akcji. W takim wypadku procedura złożenia zawiadomienia do KNF jest obowiązkowa i dotyczy łącznie wszystkich stron porozumienia.
- Spółka A jest podmiotem zależnym spółki B. Czy będzie to miało wpływ na postępowanie przed KNF dotyczące zawiadomienia o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta