Podwładny zapłaci za szkodę tyle, ile przewiduje kodeks
Sprzeczne z prawem i nieważne są zawarte w angażach lub umowach o odpowiedzialności materialnej postanowienia o pokryciu kary umownej przez zatrudnionego
Dochodzenie od załogi naprawienia uszczerbku bywa trudne. Dlatego pracodawcy próbują sobie ułatwić życie. Naprawa szkody wyrządzonej przez zatrudnionych wskutek niewykonania lub nienależytego wykonania obowiązków odbywa się według rozdziału I działu piątego kodeksu pracy (art. 114 – 122).
Na takich samych zasadach wyrównania może dochodzić szef, jeżeli poniósł uszczerbek, bo pracownik złamał zakaz konkurencji przewidziany w umowie zawartej na czas trwania stosunku pracy (art. 1011 § 2 k.p.).
Tylko trzy pensje
Kodeks pracy znacznie ogranicza zakres odpowiedzialności pracowników, gdy nieumyślnie wyrządzą szkodę pracodawcy. Odpowiadają wtedy tylko za rzeczywiście poniesiony przez firmę uszczerbek, natomiast nie za utracone przez nią korzyści,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta