Temat rzeka: Wisła Przestrzeń miejska
Przewodnik wiślany Marka Kamińskiego, bulwary w budowie, kiełkujące nowe miejsca, a jednocześnie brak działań kulturalnych miasta i kłopoty fundacji Przemka Paska. Co czeka nas nad Wisłą?
By zwrócić uwagę na Wisłę, zimą przepłynął jej fragment nawet wpław. Kajakiem przedzierał się przez kry lodowe. Podróżnik i zdobywca dwóch biegunów Marek Kamiński wszedł w mikroświatek działaczy wiślanych z wielkim przytupem.
I od razu kwestie rzeczne zostały przeniesione na inną orbitę – przestali je omawiać już tylko miejscy urzędnicy i niezmordowany szef fundacji Ja Wisła Przemek Pasek.
Teraz „ciśnieniena Wisłę”jest dużo większe, wszystkie działania nabrały większej wagi
By spotkać się z Kamińskim, pofatygował się nawet Bronisław Komorowski, wówczas marszałek Sejmu, a na konferencję o Wiśle organizowaną w hotelu Hilton przybyli m.in. znany prof. ekonomii Wiesław Orłowski i zastępy urzędników z różnych ministerstw. Jak przyznają nieoficjalnie pracownicy urzędu miasta, teraz „ciśnienie na Wisłę” jest dużo większe, wszystkie działania nabrały większej wagi.
Kto był pierwszy?
Wisła w Warszawie, przez lata zaniedbana, była królestwem wędkarzy, nielegalnych wywózek śmieci i ognisk nadużywającej alkoholu młodzieży. Na nowo odkrył ją Przemek Pasek.
W 2005 r. zaczął głosić wszem i wobec, że to prawdziwy skarb i warto z niego skorzystać. Zwrócił uwagę na Port Czerniakowski, krótko po tym hasło podchwyciła prezydent...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta