Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Herostrates z MEN

18 lutego 2011 | Publicystyka, Opinie | Tomasz Elbanowski
Pani minister Katarzyna Hall umiejętnie utrzymuje stan napięcia – twierdzi publicysta
źródło: Fotorzepa
Pani minister Katarzyna Hall umiejętnie utrzymuje stan napięcia – twierdzi publicysta

Uczniom nie trzeba będzie już tłumaczyć, że słowo „rewolucja” oznacza „gwałtowne, brutalnie wprowadzane zmiany, chaos i niepewność”. Poznają to w szkołach na własnej skórze – pisze publicysta

Zlikwidowanie obowiązkowej nauki historii w liceum ogólnokształcącym to jedna z głośniejszych decyzji Ministerstwa Edukacji Narodowej. Od kilku tygodni na łamach „Rzeczpospolitej” dyskutują na ten temat m.in. szefowa MEN oraz przewodnicząca Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej. Minister edukacji, wbrew krytykom, przekonuje, że nauczania historii, szczególnie najnowszej, będzie mimo ograniczenia programu nawet więcej niż do tej pory.

Argumentacja MEN, choć mocna, jest sformułowana na innej płaszczyźnie – bo pozalogiczna. Chyba że stanowisko resortu oparte jest na ukrytych przesłankach, które nie zostały przywołane w dyskusji. Oznaczałoby to całkowitą zmianę myślenia o szkole, do której nawet nastrojona reformatorsko ekipa boi się na razie głośno przyznać. Czyżby Ministerstwo Edukacji Narodowej, choć nie wprost, powiedziało właśnie, że odrzuca tradycyjne formy szkolnego nauczania, takie jak lekcja i wykład nauczyciela, na rzecz metod, o których nam się dotąd nie śniło?

Nastąpiła zmiana całego programu i wymiana wszystkich podręczników

Lekcja pierwsza: rewolucja

Analiza tego, co działo się w polskiej szkole w ostatnich trzech latach, pokazuje, że może chodzić o naukę przez osobiste doświadczenie. Najlepszym przykładem będzie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8856

Spis treści
Zamów abonament