Budżet wzrostu dla Europy
Zmodernizowanie systemu finansów Unii powinno się dokonać przez zmniejszenie wydatków na wspólną politykę rolną – proponuje szwedzka minister ds. europejskich
W2003 r. tzw. Raport Sapira (Program dla rozwoju Europy) stwierdzał, że „budżet Unii Europejskiej jest reliktem przeszłości”. Niespełna osiem lat później w Radzie i Parlamencie Europejskim nadal słychać głosy, że droga do podniesienia konkurencyjności wiedzie przez przestarzałe założenia budżetowe.
Więcej pieniędzy podatników dla właścicieli ziemi i przemysłu spożywczego. Więcej wykluczających mechanizmy rynkowe subwencji dla rolnictwa. Kolejne dotacje dla kopalń węgla kamiennego, na koncerty gwiazd muzyki pop i na paliwo do kutrów rybackich. Czy możemy się więc dziwić, że jesteśmy niekonkurencyjni?
W ciągu ostatnich 20 lat Europa poczyniła znaczne postępy. Stworzyliśmy wewnętrzny rynek i walutę. Traktat lizboński zapewnia nam...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta