Olśnienie i burza mózgów
Rozwiązywanie każdego problemu wiąże się z wytężoną pracą naszego mózgu. Psychologowie podpowiadają co robić, by nam pomógł dobrze sobie radzić, analizować trudne zadania, panować nad sytuacją i emocjami. Dajmy mu spokój
Paulina Wajszczak
Z rozwiązywaniem problemów jest jak z gotowaniem. Przepis może być prosty, ale ostateczny efekt zależy od czynników, których nie sposób przewidzieć.
Odpowiedzialność za rozwiązywanie swoich problemów prędzej czy później każdy bierze na siebie. No, chyba że postanowi ich nie rozwiązywać. Są różne podejścia.
I jeden, i drugi przypadek analizują naukowcy i psychologowie, którzy sytuacjami rozwiązywania problemu zajmują się od dawna. Ich wnioski są dla nas ciekawymi wskazówkami. Trudności życiowe, intelektualne, wyzwania zawodowe, analiza pojęć abstrakcyjnych, a nawet załatwianie codziennych spraw – te wszystkie przypadki wymagają rozwiązywania problemu.
Ile to dwa plus dwa
Podobno Albert Einstein powiedział kiedyś, że równanie dwa plus dwa ma nieskończenie wiele rozwiązań. Bo nie muszą być przecież prawidłowe – tłumaczył. I wcale się nie mylił. Rozwiązanie może być jedno, oczywiście. Ale może też ich być wiele, to zależy od tego, po co dokonujemy obliczeń.
Problemy dzielą się bowiem na takie, które lepiej rozwiązać za pomocą analizy faktów, i takie, których rozwiązanie wymaga wymyślenia czegoś nowego.
Podobnie można spojrzeć na ludzi. Są tacy, którzy rozwiązując problem, wolą posługiwać się znanymi sobie faktami, i tacy, którzy zawsze szukają...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta