Kozie mleko też może uczulać
Dlaczego dochodzi do uczuleń na niektóre pokarmy?
Alergia to nieprawidłowa reakcja układu odpornościowego, który po kontakcie z substancją, dla wielu osób obojętną, wytwarza tzw. mediatory reakcji alergicznej, czyli najbardziej znaną histaminę. Organizm, walcząc ze stanem zapalnym, daje objawy takie, jak: katar, kaszel, kłopoty z oddychaniem, czasem dochodzą problemy skórne i żołądkowe. Wzrost zachorowań wynika z wielu czynników, m.in. zanieczyszczenia środowiska, przesadnego dbania o higienę, wpływ mają też dieta i geny.
U dziecka alergia pokarmowa może ujawnić się już w pierwszych tygodniach życia. Ale zdarza się, że pojawia się dopiero, gdy zaczynamy rozszerzać jego dietę. Na jakie objawy należy zwrócić uwagę?
Alergia pokarmowa często występuje przed ukończeniem drugiego miesiąca życia, ale może zdarzyć się w każdym wieku. U małych dzieci najczęściej objawia się wysypką na twarzy, tułowiu, a następnie na kończynach. W późniejszym wieku obserwuje się zmiany w typowych miejscach, tj. na dłoniach i w zgięciach łokciowych oraz pod kolanami. Jednak nie każda wysypka na twarzy niemowlęcia świadczy o alergii. Również biegunki i brak przyrastania wagi mogą świadczyć o uczuleniu. Innym objawem mogą być częste zapalenia oskrzeli, ponieważ alergeny pokarmowe mogą powodować objawy astmy. I tu również kryją się pułapki....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta