Nowe brzmienia i pasja wykonawców
Rozmowa z Michałem Zaleskim, prezydentem Torunia
Jakie znaczenie ma dla Torunia festiwal Probaltica?
Michał Zaleski: Probaltica stwarza możliwość poznania bogatego i ciągle jeszcze mało znanego dorobku kulturalnego krajów bałtyckich. Częstokroć możemy usłyszeć polskie prawykonania utworów kompozytorów, których wcześniej nie znaliśmy. Ciekawe zespoły, nowe brzmienia i pasja wykonawców budzą żywy entuzjazm toruńskiej publiczności, utwierdzając nas w przekonaniu, że duże znaczenie ma coroczne wspieranie organizacji festiwalu. Probaltica to znakomita promocja Torunia, zarówno w Polsce, jak i poza jej granicami.
A co dla pana znaczy ta impreza?
Dla mnie Probaltica to przede wszystkim doskonała okazja do spotkania z wybitnymi postaciami świata kultury. Najbardziej utkwiły mi w pamięci koncerty Orkiestry Sinfonia Varsovia pod dyrekcją Krzysztofa Pendereckiego. W ciągu 18 lat festiwalu było ich w Toruniu kilka. W roku 2008 miałem okazję wręczyć maestro Pendereckiemu honorowy medal Thorunium za szczególne zasługi dla miasta Torunia.
Dzięki Probaltice Toruń...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta