Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nastolatki z kartą

29 kwietnia 2011 | Eko+ | Monika Janusz-Lorkowska
źródło: EAST NEWS

monika janusz-lorkowska Banki zwracają się do najmłodszych klientów. Licząc oczywiście, że jako dorośli już przy nich zostaną

– Moi koledzy mają karty płatnicze w portfelach. To głupio, jak idziemy gdzieś po lekcjach i drobnych na colę zabraknie. A tak to zawsze można zapłacić plastikiem – mówi Bartek Gardziński, 13-letni gimnazjalista z Warszawy.

W Polsce swoje konta w bankach ma już ponad 300 tysięcy nastolatków (najwięcej w mBanku – 113 tysięcy). Dzieci, o ile tylko ukończyły 13. rok życia, mogą korzystać z bankomatów, robić zakupy w Internecie, opłacać elektronicznym przelewem swoje rachunki (jakie? – za telefony komórkowe oczywiście). Kredytów nie mogą zaciągać. Ani robić debetów.

– Oferty bankowe dla nastolatków są właściwie kierowane do ich rodziców – mówi Anita Gardzińska, mama Bartka. – To my podpisujemy umowę z bankiem, gdy dziecko zapragnie imiennej karty płatniczej i konta.

Prawdopodobnie dlatego w internetowych serwisach informacyjnych typu www.konta-młodziezowe.info widnieją nie tylko zakładki, takie jak „ABC kont dla młodzieży", „porównaj oferty banków" i „jak założyć konto", ale przede wszystkim: „jak przekonać rodziców". 13-latek bowiem ma tzw. ograniczoną zdolność do czynności prawnych. Może wykonywać podstawowe operacje na rachunku, ale nie może sam złożyć w banku wniosku o otwarcie konta.

Jak przekonać rodziców? Wśród rad pojawia się argument bezpieczeństwa. „Konto...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8915

Spis treści
Zamów abonament