Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Osiem kroków do sukcesu

29 kwietnia 2011 | Eko+ | Maciej Stańczuk Ignacy Morawski
autor zdjęcia: Mirosław Owczarek
źródło: Fotorzepa

Maciej Stańczuk, Ignacy Morawski Za rzadko pada w Polsce pytanie, dokąd zmierzamy. Czy chcemy być krajem powolnego rozwoju, czy gospodarczym liderem szybko doganiającym Zachód? Zapożyczyliśmy od znanego noblisty przepis na sukces i sprawdziliśmy, na ile Polska go spełnia. Podsumowanie wygląda raczej średnio

Niedawno w Waszyngtonie tęgie głowy ekonomii spotkały się na konferencji zorganizowanej przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Debatowano nad tym, nad czym ekonomiści zastanawiają się już od dłuższego czasu: co kryzys zmieni w naszym myśleniu o gospodarce.

Jedną z ciekawszych prezentacji miał noblista Michael Spence, przedstawiający czynniki, które będą w najbliższych latach determinowały wzrost gospodarczy. Część swojego wykładu poświęcił rynkom wschodzącym. Wymienił osiem kwestii, które jego zdaniem są kluczowe dla krajów chcących utrzymać długotrwałą i wysoką dynamikę wzrostu dochodu. Nie twierdzimy, że Spence jest wyrocznią, ale można tę listę potraktować jako impuls do debaty.

Warto przywołać tę listę i przy każdym punkcie zaznaczyć, na ile jest on spełniony przez Polskę. Podsumowanie takiego zestawienia nie wypada dla nas bardzo źle, ale również nie napawa optymizmem.

Przy każdym z punktów podaliśmy naszą ocenę w skali od 1 do 5, pokazującą, na ile – naszym zdaniem – władza w Polsce sprzyja spełnieniu danego warunku. Nie oceniamy bieżącego roku, ale działania z przeszłości, teraźniejszości i plany na przyszłość.

1 Stabilność makroekonomiczna. Przez ostatnich kilka lat Polska postrzegana była jako kraj dość stabilny, gdzie zagrożenie większym kryzysem wynikającym z nierównowagi makroekonomicznej (na przykład nadmiernego deficytu na rachunku bieżącym lub...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8915

Spis treści
Zamów abonament