Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wielki Brat czy dobry rodzic?

29 kwietnia 2011 | Publicystyka, Opinie | Agnieszka Dudzińska
Agnieszka Dudzińska
źródło: Archiwum
Agnieszka Dudzińska

Czy zmiana sposobu gromadzenia danych na nowocześniejszy i bardziej scentralizowany to zamach na wolność obywateli i zapowiedź inwigilacji od kołyski? – zastanawia się przedstawicielka rodziców uczniów niepełnosprawnych

Po burzliwej sejmowej debacie nad rządowym projektem ustawy o systemie informacji oświatowej (SIO) nastąpił wysyp komentarzy. Na uwagę zasługuje wyjątkowa jednomyślność w potępianiu w czambuł nowych przepisów. Wystarczy rzut oka na nagłówki: Wielki Brat jako pierwszy pojawił się w „Wyborczej", potem straszyła nim „Rzeczpospolita", a wtóruje im świąteczny „Gość Niedzielny", sympatycznie tytułując minister edukacji Wielką Siostrą Hall.

Wspólny front przeciw ustawie stworzyły organizacje pozarządowe, na czele z wielokrotnie cytowanym w Sejmie i w mediach Polskim Towarzystwem Psychologicznym. Posłowie opozycji nazwali ustawę totalnym knotem, wątpliwym etycznie i moralnie. Przestrzegano, że zezwala ona na inwigilację ucznia i rodziny. Poseł Kazimierz Michał Ujazdowski publicznie zarzucał zwolennikom ustawy niewystarczające umiłowanie wolności.

Szczególnie często krytycy ustawy wyrażają troskę o dane wrażliwe uczniów niepełnosprawnych. Jak zgrzyt w tym jednogłośnym chórze zabrzmiał więc mój głos poparcia dla ustawy, który wypowiedziałam jako przedstawiciel rodziców uczniów niepełnosprawnych na wspólnym posiedzeniu sejmowych komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży oraz Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej. Reprezentantka PTP z rozbrajającą szczerością powiedziała mi potem, że bardzo żałuje, iż zabrałam głos. Było przecież...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8915

Spis treści
Zamów abonament