Chiny szybko się starzeją
Polityka jednego dziecka ograniczyła przyrost naturalny, ale stworzyła nowe społeczne problemy
Opublikowane w czwartek dane z najnowszego spisu powszechnego ukazały dramatyczne zmiany, jakie zaszły w chińskim społeczeństwie w ciągu ostatniej dekady. Najbardziej niepokojącym zjawiskiem jest błyskawiczne starzenie się społeczeństwa. Już 13 procent mieszkańców kraju ma ponad 60 lat – to o 3 pkt proc. więcej niż w 2000 roku. Liczba dzieci poniżej 14. roku życia wynosi natomiast 16 procent i jest mniejsza o 6 procent niż dekadę temu.
Nikt nie ma wątpliwości, że to efekt uboczny wprowadzonej w 1979 roku polityki jednego dziecka, która miała doprowadzić do zahamowania błyskawicznego wzrostu populacji. Ponad trzy dekady temu chińskie władze uznały, że to właśnie niepohamowana chęć posiadania licznego potomstwa jest główną przyczyną biedy i problemów gospodarczych kraju. Zdecydowano więc, że rodzinom wolno będzie posiadać tylko jedno dziecko. Za każde...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta