Przyszłość zależna od cen ropy
Konrad Soszyński Piotr Popławski Gospodarka Białorusi jest wrażliwa na zmiany cen surowców, szczególnie energetycznych. W 2010 roku ich udział – głównie ropy i gazu – stanowił niemal 45 proc. importu
Drastycznie malejące rezerwy walutowe (tylko w I kwartale oficjalne aktywa rezerwowe spadły o 25 proc.) wymusiły na władzach Białorusi częściowe uwolnienie kursu rubla. Od 20 kwietnia bank centralny zniósł ograniczenia w handlu walutą na rynku międzybankowym, zapowiadając jednocześnie przeprowadzenie transakcji na giełdzie celem określenia rynkowego kursu białoruskiego rubla.
Dotychczasowy oficjalny kurs waluty ma zostać utrzymany dla przedsiębiorstw importujących m.in. paliwa i medykamenty, a także w punktach wymiany obsługujących osoby fizyczne. Również eksporterzy zmuszeni są sprzedawać dewizy bankowi centralnemu po kursie oficjalnym.
Po uwolnieniu białoruska waluta straciła niemal jedną trzecią wartości w relacji do dolara (na rynku międzybankowym kurs oscylował w granicach 4 800 – 5 300 rubli za dolara wobec oficjalnego kursu 3 074).
∑
Pogarszanie się sytuacji gospodarczej Białorusi wynika z rosnącego deficytu w handlu zagranicznym, który w 2010 r. sięgnął niemal 20 proc. PKB. Stosunkowo wysoki udział przemysłu ciężkiego i chemicznego w PKB i brak własnych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta