Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ref-Ren na lwowską nutę

19 maja 2011 | Księga Kresów Wschodnich | Krzysztof Masłoń
 Feliks Konarski
źródło: EAST NEWS
Feliks Konarski

O bohaterze tego odcinka „Lektur..." Zygmunt Nowakowski napisał, że „z wszystkich nas, pisarzy emigracyjnych, tylko on jeden zdobył nieśmiertelność".

„O innych – twierdził – ludzie rychło zapomną, a jego pieśń ujdzie cało i śpiewać ją będą przyszłe pokolenia". Tą pieśnią są „Czerwone maki na Monte Cassino", a chodziło o jej autora Feliksa Konarskiego (1907 – 1991), znanego pod pseudonimem Ref-Ren.

Pseudonim ten, wymyślony przez Konrada Toma, wziął się z tego, że – jak mówił Tom – „Konarski wszystkie swoje piosenki zaczynał od pisania refrenu. Dopiero potem powstawały kolejne zwrotki". Piosenek tych napisał ponad 2 tysiące. Były wśród nich niewątpliwe szlagiery, jak „Pięciu chłopców z »Albatrosa«" z 1936 roku czy inne przedwojenne przeboje: „Umówiłem się z nią na dziewiątą", „Już nigdy", „Odrobinę szczęścia w miłości" czy „Powróćmy jak za dawnych lat". Śpiewali je Zula Pogorzelska, Zofia Terne, Kazimierz Krukowski, Marian Rentgen. Na początku lat 30. organizował występy przed seansami w warszawskim kinie Praga, gdzie piosenki śpiewała m.in. jego żona Nina Oleńska.

Urodził się w Kijowie, w 1921 r. zamieszkał w Warszawie, gdzie studiował prawo na uniwersytecie. We wrześniu 1939 r. znalazł się we Lwowie i tam, w mieście, które od razu pokochał, spośród obecnych artystów estrady skompletował dwudziestoparoosobowy zespół występujący w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8931

Spis treści
Zamów abonament