Przedsiębiorcy mogą wybrać narzędzia ochrony swoich uprawnień
Dochodzenie naruszonych praw własności intelektualnej wiąże się zwykle z postępowaniem sądowym
Własność intelektualna może przejawiać się w prawach do projektów, katalogów, etykiet, symboli, oznaczeń, wynalazków, ale również programów, receptur, metod działania, przepisów czy wreszcie – co wydaje się w największym stopniu oczywiste – do dzieł o naturze artystycznej.
Świadomość posiadanych zasobów własności intelektualnej, przede wszystkim ich zidentyfikowanie i określenie, a następnie ustalenie i zrozumienie ich roli w przedsiębiorstwie jest pierwszym krokiem zmierzającym do decyzji o ich ochronie. Jeśli będzie pozytywna, kolejnym krokiem powinien być wybór sposobu zabezpieczenia.
Istnieje kilka sposobów ochrony praw własności intelektualnej. Należy wyróżnić przede wszystkim ochronę prawnoautorską oraz wynikającą z prawa własności przemysłowej. Warto również wspomnieć o ochronie na gruncie przepisów o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji lub sposobie bliżej nieskodyfikowanym, przez utrzymanie ścisłej tajemnicy, jak ma to często miejsce w przypadku know-how.
Co jest utworem
Prawa autorskie są chronione od chwili stworzenia danego utworu. Ochrona w tym zakresie nie ma charakteru certyfikacyjnego, nie wymaga dodatkowych czynności zmierzających do jej ustanowienia. Natomiast utworem jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta