Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Niekiedy pracodawca umywa ręce, gdy podwładny nabroi

19 maja 2011 | Prawo i praktyka | Ryszard Sadlik

Jeśli pracownik wyrządzi szkodę osobie trzeciej, szef musi ją naprawić lub zapłacić poszkodowanemu odszkodowanie. Ale tylko wtedy, gdy stało się to podczas świadczonej pracy

Zasadą jest, że w razie wyrządzenia przez pracownika przy wykonywaniu przez niego obowiązków pracowniczych szkody osobie trzeciej do jej naprawienia zobowiązany jest wyłącznie pracodawca (art. 120 § 1 k.p.).

Jeśli zatem podwładny podczas swojej pracy spowoduje powstanie szkody (zarówno na osobie, jak i w mieniu) osoby trzeciej, to poszkodowany powinien kierować swoje roszczenia wobec pracodawcy, a nie pracownika, który jest bezpośrednim sprawcą.

Art. 120 § 1 k.p. ustanawia bowiem wyłączną odpowiedzialność pracodawcy wobec poszkodowanego. Po naprawieniu szkody osobie trzeciej szef może dochodzić od podwładnego zapłaty odszkodowania na zasadach określonych w kodeksie pracy.

Obowiązek naprawy nie obciąża jednak pracodawcy, gdy zatrudniony wyrządził szkodę osobie trzeciej tylko przy okazji świadczonej pracy, np. korzystając ze sprzętu firmy w celach prywatnych, a nie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8931

Spis treści
Zamów abonament