Szef zapłaci za wadliwą dyscyplinarkę w okresie wypowiedzenia
Pracownik może domagać się odszkodowania, jeśli w czasie trwającego wymówienia zostanie nieprawidłowo zwolniony w trybie natychmiastowym
Wypowiedzenie angażu nie chroni pracownika przed dyscyplinarnym zwolnieniem. W sytuacji bowiem, w której ujawni się nieznana w dacie składania wymówienia albo w trakcie jego biegu okoliczność z art. 52 § 1 k.p., szef może rozstać się ze swoim podwładnym w trybie natychmiastowym.
Nie wolno mu jednak wykorzystać tej samej przyczyny najpierw jako podstawy wypowiedzenia, a następnie dyscyplinarki. A gdy wręczy wilczy bilet niezgodnie z przepisami, będzie musiał zapłacić odszkodowanie (art. 60 k.p.).
Dwa rodzaje żądań
Z wyroku Sądu Najwyższego z 22 lipca 2008 (II PK 361/07) wynika, że pracownik może wystąpić z roszczeniem z art. 60 k.p., a więc z żądaniem odszkodowania w wysokości wynagrodzenia za czas do upływu okresu wypowiedzenia, gdy kwestionuje legalność dyscyplinarki, ale uznaje zasadność wypowiedzenia.
Przykład 1
Pani Sandra pracowała od czterech lat w ABC sp. z o.o. na czas nieokreślony. Pracodawca wypowiedział jej umowę o pracę,
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta