Czy dywidenda niepieniężna jest korzystniejsza niż gotówka
Wciąż trwają spory, czy spółka wydająca wspólnikowi nieruchomość lub wykonująca usługę, aby zaspokoić jego uprawnienia do udziału w zysku, uzyskuje przychód
Zakończyć mogą je dopiero orzeczenia Naczelnego Sądu Administracyjnego.
Zgromadzenie wspólników może podjąć uchwałę o wypłacie dywidendy w formie świadczenia niepieniężnego. Jego wartość rynkowa musi być taka sama jak kwota przysługująca wspólnikowi. Powstają jednak wtedy wątpliwości dotyczące rozliczeń podatkowych.
Pojawia się pytanie, czy w spółce powstaje przychód. Gdyby bowiem wykonała usługę lub sprzedała towary, aby uzyskać pieniądze na wypłatę dywidendy, to musiałaby go wykazać. Czy przekazanie świadczenia niepieniężnego bezpośrednio wspólnikowi spowoduje więc, że przychód się nie pojawi?
Argumenty fiskusa
Zdaniem organów podatkowych nie można zgodzić się z taką wykładnią. Wskazują one, że gdyby uznać, że taki przychód nie powstaje, to również wydatki na nabycie (wytworzenie) świadczenia niepieniężnego nie mogły zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.
Zdaniem fiskusa o tym, że w takiej sytuacji następuje odpłatne zbycie, świadczy wygaśniecie zobowiązania wobec wspólników z tytułu należnej im dywidendy.
Organy podatkowe powołują się na art. 14 ust. 1 ustawy o CIT. Zgodnie z nim przychodem z odpłatnego zbycia praw majątkowych jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie (czyli odpowiada określonej w uchwale wspólników kwocie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta