Zawsze nowoczesny sprzęt bez dużych nakładów
Można mieć nowe notebooki czy serwery telekomunikacyjne i licencję na oprogramowanie, zmniejszyć podstawę opodatkowania, sfinansować projekt technologiczny wspierany środkami unijnymi. Wszystko to zapewnia leasing
Leasing sprzętu informatycznego i oprogramowania to nowa usługa na naszym rynku. Ma wiele zalet. Jednak wciąż jest mało popularny. W Polsce, według statystyk Związku Polskiego Leasingu, stanowi zaledwie 2 proc. operacji leasingowych, natomiast w Europie, jak podaje LeaseEurope, około 14 proc.
– O ile leasing samochodu stał się standardem, o tyle leasing notebooka czy serwera telekomunikacyjnego nadal jest dla wielu przedsiębiorców dużą innowacją. Jeszcze gorzej jest z wiedzą na temat finansowania dóbr niematerialnych, jakimi są licencje czy oprogramowanie. Tempo upowszechnienia tych rozwiązań zależy w dużym stopniu od działalności edukacyjnej prowadzonej przez firmy leasingowe – mówi Arkadiusz Ziółkowski z Europejskiego Funduszu Leasingowego.
Potwierdza to ankieta przeprowadzona przez portal Money.pl. Wynika z niej, że ponad 21 proc. ankietowanych nie korzysta z leasingu, bo po prostu zbyt mało o nim wie. Ale firmy leasingowe spodziewają się zmiany tej tendencji już w 2011 r.
Duża elastyczność
Leasing umożliwia korzystanie ze sprzętu informatycznego bez wykładania firmowych środków. Na ogół łatwiej go uzyskać niż kredyt bankowy. Przedmiot leasingu pozostaje własnością firmy finansującej, dlatego nie wymaga ona dodatkowych zabezpieczeń i liberalniej ocenia sytuację finansową klienta.
Najbardziej do leasingu przekonują jednak...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta