Co zrobić, by sprzedawać piwo turystom
Jeśli przedsiębiorca planuje założenie małego baru piwnego lub letniego ogródka, w którym serwowany będzie trunek z procentami, musi postarać się o zezwolenie
Bez niego takiego sezonowego biznesu uruchomić się nie da. Potwierdzają to przepisy ustawy z 26 października 1982 o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (tekst jedn. DzU z 2007 r. nr 70, poz. 473 ze zm.) oraz wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 3 marca 2009 (VI SA/Wa 2311/2008).
Według sądu sprzedaż alkoholu w lokalu gastronomicznym łączy się nierozerwalnie z jego podawaniem, gdyż spożycie tego alkoholu odbywa się w miejscu sprzedaży. „Oznacza to, że nie dysponując zezwoleniem na sprzedaż napojów alkoholowych, nie można też ich podawać” – czytamy w uzasadnieniu.
Najpierw wniosek, później opłata
Po zezwolenie na sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia w miejscu lub poza miejscem sprzedaży należy udać się do wójta (burmistrza, prezydenta miasta), właściwego ze względu na lokalizację punktu sprzedaży. Wynika tak z art. 18 ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi.
Zezwolenie wydawane jest na pisemny wniosek i oddzielnie dla poszczególnych rodzajów trunków (do 4,5 proc. zawartości alkoholu oraz na piwo, powyżej 4,5 proc. do 18 proc. z wyjątkiem piwa, oraz powyżej 18 proc. zawartości alkoholu).
Wniosek o wydanie zezwolenia powinien zawierać określone dane, w tym oznaczenie rodzaju zezwolenia, oznaczenie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta