Pęcznieje bańka internetowa
Inwestorzy coraz wyżej wyceniają internetowe serwisy społecznościowe. Część ekspertów ostrzega przed powtórką ze spekulacyjnej bańki internetowej sprzed dekady. Polskie serwisy koncentrują się na obronie swojej pozycji, a na pozyskanie wielkich sum raczej nie mają szans
Przygotowujący się do debiutu giełdowego amerykański LinkedIn to serwis dla osób skupionych na rozwijaniu kariery, pomyślany głównie jako miejsce nawiązywania kontaktów biznesowych. Firma przygotowuje się do debiutu na giełdzie. Zainteresowanie inwestorów akcjami jest tak duże, że firma podniosła o 30 proc. cenę akcji, które zostaną wyemitowane. Będą one kosztować od 42 do 45 dol. za papier, co oznacza, że wycena niszowego serwisu to ok. 4 – 4,2 mld dol. To ponad 17 razy więcej niż wyniósł przychód firmy w 2010 r.
To kolejna w ostatnich tygodniach niezwykle wysoka wycena firmy internetowej. Tydzień temu Microsoft, największy na świecie producent oprogramowania, za 8,5 mld dol. kupił Skype'a, internetowy komunikator umożliwiający internetowe rozmowy głosowe i wideo. Skype ma 660 mln użytkowników. Z usług płatnych Skype'a korzysta jednak tylko 8,8 mln z nich. Przychody netto firmy w ubiegłym roku wyniosły 860 mln dol., strata netto – 7 mln dol.
Brak przychodów
To nie koniec. Bohaterem jednej z największych kontrowersji ostatnich miesięcy w branży technologicznej wciąż jest kalifornijska spółka Color. Firma tworząca aplikację, pozwalającą społeczności...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta