Perspektywy są niezłe
Rok 2011 można oceniać pozytywnie w skali makro, biorąc pod uwagę na przykład wzrastający stabilnie w kolejnych kwartałach. Ale obok twardych, makroekonomicznych danych istotne są jednak także opinie samych przedsiębiorców
Od 1986 roku dane o opiniach przedsiębiorstw przemysłowych są gromadzone, agregowane i systematycznie analizowane przez Instytut Rozwoju Gospodarczego (IRG) w Kolegium Analiz Ekonomicznych SGH. Każdy z ankietowanych przedsiębiorców ma własną subiektywną opinię o stanie gospodarki, ale jeśli zbierze się opinie z kilkuset firm, można je uogólniać i traktować jako obiektywną ocenę danej grupy przedsiębiorców.
W badaniu ankietowym, na którym opieram swe opinie, przedsiębiorcy oceniają między innymi zmiany w produkcji, zamówieniach, cenach, zatrudnieniu, sytuacji finansowej, a także ogólną sytuację gospodarki Polski. Ankietowani odpowiadają na pytania wybierając jedną z trzech możliwych odpowiedzi: wzrost, spadek, bez zmian. Ostatecznym celem badań jest wyznaczenie, na podstawie różnicy pomiędzy odpowiedziami optymistycznymi a pesymistycznymi, wartości barometru koniunktury. Warto dodać, że podobne badania prowadzone są systematycznie przez IRG w budownictwie, handlu, rolnictwie, bankowości i gospodarstwach domowych.
Lepsze perspektywy dla zatrudnienia
Istotnym problemem dla gospodarki w subiektywnych opiniach przedsiębiorców są kwestie związane z zatrudnieniem. Praktycznie od kilkunastu lat przeważali wśród nich pesymiści stwierdzający, że zatrudnienie się zmniejsza. Jest to zgodne z danymi GUS mówiącymi o bezwzględnym wzroście...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta