Sen o historii alternatywnej
Światowe media obiegła wiadomość, że obywatele Niemiec zakładają więcej firm w Polsce niż u siebie. Znacząca ich liczba jest rejestrowana u nas ze względu na prostsze i niższe niż w Niemczech podatki...
W roku 2012 Polska jest drugim po Irlandii przykładem kraju, który w dwa pokolenia pokonał swojego historycznego wroga w poziomie dobrobytu. Irlandia była krajem, z którego do lat 70. XX wieku wyemigrowało z powodu biedy ok. 10 procent dorosłych obywateli. Radykalne zmiany systemu przeprowadzone w tym kraju w ostatnich dekadach zaowocowały niebywałą erupcją przedsiębiorczości i w rezultacie prześcignięciem Wielkiej Brytanii w poziomie życia w ciągu dwóch pokoleń. Żadne społeczeństwo i kraj nie są dożywotnio skazane na biedę, ale też nie mają zagwarantowanego na zawsze miejsca wśród najbogatszych.
Każdy ma prawo do dobrobytu
W Polsce za symboliczny moment zmian, które spowodowały, że dziś jesteśmy bogatsi od Niemiec, przyjmuje się dzień 23 grudnia 1988 roku. W Dzienniku Ustaw z tego dnia ogłoszono pod numerem 041 poz. 324 ustawę o działalności gospodarczej.
Dziś dzień jej wprowadzenia jest państwowym świętem przedsiębiorczości, w miejsce świętowanego dawniej 1 maja. Tego dnia władze PRL zlikwidowały większość ustaw zakazujących i ograniczających przedsiębiorczość w Polsce. Wolność gospodarczą przywrócono w tzw. ustawie Wilczka będącej konstytucją polskiej przedsiębiorczości i momentem, od którego zaczęła się nowożytna historia ekonomicznej wersji Grunwaldu.
Kilka miesięcy po ustawie Wilczka, kiedy Polska była ekonomicznie pionowo...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta