Nie ma znaczenia, kto ponosi winę
Fiskus przy orzekaniu o odpowiedzialności wspólników za zobowiązania podatkowe spółki nie ustala, który z nich przyczynił się do ich powstania
A to oznacza, że za zaległości podatkowe odpowiedzialność może ponosić nawet ten wspólnik, który w żaden sposób nie miał udziału w ich powstaniu. Co więcej, nawet o nich nie wiedział. Potwierdzają to wyroki sądów administracyjnych.
Przykładem jest orzeczenie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z 5 paź- dziernika 2011 r. (I SA/Sz 227/11).
Sąd podkreślił w nim, że orzekanie o odpowiedzialności wspólników nie jest oparte na zasadzie winy i dlatego nie ma znaczenia ustalenie przyczynienia się do powstania zaległości. Stopień zaangażowania poszczególnych wspólników w działalność spółki jest nieistotny przy orzekaniu o odpowiedzialności wspólników za zaległości podatkowe.
Organy podatkowe orzekły
o odpowiedzialności byłych wspólniczek za zobowiązania spółki cywilnej w VAT. Spółka prowadziła bar mleczny, początkowo wspólnikami byli M.K. oraz B.S., na którego miejsce od 1997 r. weszła W.S. (wspólniczką była do 2007 r., potem spółka została zlikwidowana).
Dla organów ważne są...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta