Przeznaczenie budynku dyktuje sposób rozliczenia kosztów
W zależności od tego, czy deweloper buduje na wynajem czy na sprzedaż, inne będzie podatkowe ujęcie ponoszonych na ten cel wydatków. Przepisy są jednak niejednoznaczne i mogą być źródłem wątpliwości
W trakcie procesu inwestycyjnego deweloperzy ponoszą wiele kosztów zmierzających do realizacji inwestycji. Dla celów podatkowych istotny jest sposób rozliczenia tych kosztów w czasie.
W wypadku inwestycji przeznaczonych na cele komercyjne (na wynajem) koszty ich wytworzenia będą składać się na wartość początkową środków trwałych (np. centrum handlowego czy biurowca).
W konsekwencji co do zasady większość takich kosztów będzie ujmowana dla celów podatkowych poprzez odpisy amortyzacyjne, po oddaniu inwestycji do używania.
Trzy rodzaje wydatków
Przepisy ustawy o CIT wskazują, jakiego rodzaju wydatki mają wpływ na wartość początkową środka trwałego w przypadku jego wytworzenia we własnym zakresie. Wyliczenie to ma jednak charakter jedynie przykładowy, stąd zakres kapitalizacji poszczególnych wydatków do wartości początkowej inwestycji może czasem budzić wątpliwości.
W praktyce można wyróżnić trzy rodzaje kosztów ponoszonych w fazie inwestycyjnej:
- wydatki bezpośrednio związane z realizacją projektu,
- wydatki pośrednio związane z inwestycją,
- koszty pośrednie niewliczane do wartości początkowej inwestycji.
Zakup gruntu
Innego rodzaju kosztami, nierozłącznie związanymi z realizacją projektów deweloperskich, są koszty...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta