Decyzji kilka, ale nikogo nie można pominąć
Dopiero w 2009 roku Naczelny Sąd Administracyjny rozstrzygnął, że organ podatkowy może w stosunku do każdego członka zarządu prowadzić odrębne postępowanie
Tak wynika z uchwały NSA z 9 marca 2009 r. (I FPS 4/08). Wcześniej orzecznictwo było rozbieżne. Pierwszy pogląd mówił, że organy muszą objąć postępowaniem podatkowym dotyczącym odpowiedzialności za zobowiązania podatkowe spółki wszystkich członków jej zarządu odpowiedzialnych solidarnie za zobowiązanie spółki.
Za przyjęciem takiej koncepcji opowiedział się NSA w wyrokach z 2 czerwca 2006 r. (I FSK 1015/ 05) i z 5 września 2006 r. (I FSK 1227/ 05).
W orzeczeniach tych podkreślano, że prowadzenie jednego postępowania w stosunku do wszystkich członków zarządu jest konieczne dla „uniknięcia jakichkolwiek wątpliwości co do zakresu odpowiedzialności danej osoby, a przede wszystkim dla zagwarantowania jej prawa osobistego związanego z ewentualnymi roszczeniami regresowymi do pozostałych osób ponoszących w danym przypadku odpowiedzialność za cudzy dług, które to prawo winno być respektowane przez każdego wierzyciela, a zatem i organ podatkowy”.
Wskazywano również, że „współodpowiedzialny członek zarządu powinien być zawiadomiony o toczącym się postępowaniu, gdyż dotyczy ono jego interesu prawnego”.
Drugie stanowisko sprowadzało się do poglądu, że art. 116 § 1 ordynacji podatkowej (op) nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta