Przekształcenie to nie sposób na fiskusa
Nawet zmiana formy prowadzonej działalności nie pozwoli wspólnikom spółki osobowej ochronić swojego majątku. Zaległe zobowiązania podatkowe, jeśli nie zrobiła tego spółka, trzeba będzie uregulować
Potwierdzają to orzeczenia sądów administracyjnych, według których w przypadku przekształcenia spółki osobowej w kapitałową (np. spółki cywilnej czy jawnej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością) nie dochodzi do zwolnienia wspólników z odpowiedzialności za zobowiązania, które powstały w czasie funkcjonowania spółki osobowej.
Przykładem jest wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie z 9 lutego 2012 r. (I SA/Ol 719/11).
O co chodziło w sprawie
Początek sprawie dała decyzja organu podatkowego, który orzekł wobec spółki z o.o. powstałej z przekształcenia spółki cywilnej (w trybie art. 551 § 2 kodeksu spółek handlowych) o odpowiedzialności za podatek akcyzowy. Ponieważ spółka nie posiadała majątku, w postępowaniu egzekucyjnym nie udało się uzyskać żadnych kwot na pokrycie zobowiązań. To zaś stało się powodem orzeczenia o odpowiedzialności dwóch byłych wspólników spółki cywilnej.
Oczywiście od decyzji tej byli wspólnicy odwołali się. Jednak bezskutecznie, gdyż dyrektor izby celnej utrzymał ją w mocy. Stwierdził, że powstała w wyniku przekształcenia spółka z o.o. stała się sukcesorem praw i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta