Ile wynosi PIT od polisy dla zarządu
Naczelny Sąd Administracyjny uważa, że członkowie zarządu, którym spółka wykupiła ubezpieczenie OC, osiągają z tego tytułu opodatkowany przychód. Problem w tym, że nie wyjaśnia, jak go obliczyć
Nadal podatnicy nie wiedzą więc, jak wypełnić zeznania podatkowe za 2011 r.
Niekorzystne dla podatników wyroki są konsekwencją uchwały Izby Finansowej Naczelnego Sądu Administracyjnego z 24 października 2011 r. (II FPS 7/2010).
Sąd uznał w niej, że wartość wykupionych przez firmy pracownikom abonamentów medycznych zwiększa ich przychody nawet, gdy w praktyce z nich nie korzystają. Zarówno organy podatkowe, jak i sądy administracyjne przenoszą ten sposób interpretacji przepisów na inne świadczenia.
Przykładem są wyroki Naczelnego Sądu Administracyjnego: z 17 stycznia 2012 r. (II FSK 1341/10) i z 19 stycznia 2012 r. (II FSK 2747/11), w których odwołując się do tej uchwały, sąd poparł opodatkowanie zakupu polis OC po stronie członków zarządu spółek kapitałowych.
Niedopuszczalne uśrednianie podatku
Po niekorzystnej uchwale w sprawie pakietów medycznych podatnicy już raczej nie kwestionują, że członek zarządu albo rady nadzorczej osiąga korzyść z tytułu objęcia go polisą OC wykupioną przez np. spółkę z o.o. (choć można się też spotkać z argumentem, że korzyść tę osiąga także spółka, uwalniając się od ryzyka płacenia odszkodowań za szkody wyrządzone przez jej przedstawicieli, a więc nie jest to prosta sytuacja polegająca na tym, że spółka kapitałowa...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta