Postępowanie egzekucyjne musi potwierdzić, że firma nie ma majątku
Jeśli organ podatkowy chce wydać decyzję o odpowiedzialności członka zarządu, to wcześniej musi udowodnić bezskuteczność egzekucji. Nie wystarczy, że wynika to ze sprawozdania finansowego
Członkowie zarządu spółki z o. o. i akcyjnej odpowiadają solidarnie całym swoim majątkiem za jej zaległości podatkowe. Taka ogólna zasada wynika z art. 116 § 1 ordynacji podatkowej (dalej op), dotyczy ona także spółki akcyjnej w organizacji. Nie znaczy to jednak, że urząd skarbowy lub urząd celny może dochodzić zapłaty od członka zarządu następnego dnia po upływie terminu zapłaty.
Musi być spełnionych kilka warunków. Przede wszystkim organ podatkowy musi wykazać, że egzekucja z majątku spółki okazała się w całości lub w części bezskuteczna. Długo trwały spory, czy niezbędne jest przeprowadzenie w tym celu postępowania egzekucyjnego czy też wystarczy udowodnić w inny sposób, że spółka nie ma żadnego majątku.
Spór zakończony uchwałą
Początkowo organy podatkowe twierdziły, że wszczęcie postępowania egzekucyjnego nie jest konieczne. Wskazywały, że wymóg formalnego stwierdzenia bezskuteczności egzekucji nie znajduje oparcia w przepisach. To oznacza, że organy podatkowe mogą więc wykazać bezskuteczność egzekucji za pomocą wszystkich obiektywnych dowodów, wskazujących, że spółka nie posiada majątku, z którego można by zaspokoić wierzytelność Skarbu Państwa.
Taką wykładnię potwierdzały także niektóre wyroki. Z innych orzeczeń wynikało jednak, że przeprowadzenie postępowania egzekucyjnego jest...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta