Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kiedy opłaca się wpłacać zaliczki na PIT w uproszczonej formie

27 grudnia 2012 | Prawo i praktyka | Krzysztof Rustecki

Jednym ze sposobów zaoszczędzenia w 2013 r. sporych kwot może być płacenie podatku w wysokości wynikającej z dochodów uzyskanych dwa lata wcześniej. Problem pojawi się, gdy zamiast zysku przedsiębiorca osiągnie stratę.

Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą mogą wybrać wpłacanie zaliczek miesięcznych w 2013 r. w uproszczonej formie w wysokości 1/12 kwoty podatku obliczonego według skali podatkowej od dochodu wykazanego w zeznaniu rocznym złożonym w roku poprzedzającym rok 2013 r.

Kwotę uproszczonej zaliczki oblicza się zatem na podstawie dochodu wykazanego w zeznaniu rocznym za 2011 r. W 2012 r. (czyli w roku poprzedzającym 2013 r.) składane było bowiem zeznanie za 2011 r.

Jeżeli w zeznaniu tym podatnicy nie wykazali dochodu z pozarolniczej działalności gospodarczej albo wykazali dochód w wysokości nieprzekraczającej kwoty powodującej obowiązek zapłaty podatku, wynikającej z pierwszego przedziału skali podatkowej (3091 zł), to 1/12 kwoty uproszczonej zaliczki podatnicy ci mogą obliczyć od dochodu wykazanego w zeznaniu za 2010 r.

Jeżeli jednak i w tym zeznaniu podatnicy nie wykazali dochodu z pozarolniczej działalności gospodarczej albo wykazali dochód z tego źródła w wysokości nieprzekraczającej kwoty 3091 zł, to nie są możliwe wpłaty zaliczek w uproszczonej formie.

Podatnicy opodatkowani podatkiem liniowym według 19 proc. stawki, wybierając uproszczoną formę wpłacania zaliczek, obliczają je od dochodu za 2011 r. (ewentualnie za 2010 r., gdy spełnione są ku temu warunki), przy zastosowaniu stawki podatku w wysokości 19 proc.

Kwotę uproszczonej zaliczki zmniejsza się o kwotę...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9421

Wydanie: 9421

Spis treści
Zamów abonament