Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Świadectwo pracy nie zastąpi wypowiedzenia

27 grudnia 2012 | Prawo i praktyka | Ryszard Sadlik

Jeśli szef nie wymówi podwładnemu na piśmie angażu, a tylko wręczy mu dokument poświadczający zatrudnienie, to naruszy przepisy o rozwiązywaniu umów.

Świadectwo pracy to podstawowy dokument zawierający informacje niezbędne do ustalenia uprawnień pracownika w kolejnym miejscu zatrudnienia lub w organach rentowych czy urzędach pracy.

Kiedy wydać

Zasadniczo do jego wydania powinno dojść niezwłocznie po rozwiązaniu lub wygaśnięciu stosunku pracy. Jeżeli jednak pracownik pozostaje w zatrudnieniu u tego samego pracodawcy na umowie o pracę na okres próbny, na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy, szef musi wystawić dokument obejmujący zakończone okresy zatrudnienia na takich umowach, zawartych w okresie 24 miesięcy, poczynając od przyjęcia pierwszej z nich (art. 97 § 11 k.p.).

W takim przypadku świadectwo wydaje się w dniu upływu tego terminu. Jeżeli jednak rozwiązanie lub wygaśnięcie angażu nawiązanego przed upływem 24 miesięcy przypada po tym terminie, to świadectwo wystawia się w dniu rozwiązania lub wygaśnięcia takiej umowy.

Ponadto zatrudniony na tych umowach terminowych może w każdym czasie żądać wydania świadectwa w związku z rozwiązaniem lub wygaśnięciem każdego angażu wymienionego w tym przepisie lub świadectwa dotyczącego łącznego okresu zatrudnienia na podstawie takich umów, przypadającego przed zgłoszeniem żądania wydania świadectwa. Szef musi wówczas wystawić dokument w ciągu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9421

Wydanie: 9421

Spis treści
Zamów abonament