Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rozliczenia między współwłaścicielami z najmu nie są usługą

27 grudnia 2012 | Prawo i praktyka | Angelika Mieciek

Jeżeli współwłaściciele rozliczają się między sobą, to nie jest to świadczenie usług w rozumieniu prawa podatkowego. Nie powstaje w takim przypadku obowiązek podatkowy w VAT i konieczność dokumentowania tych zdarzeń fakturami

Tak orzekł WSA w Warszawie w wyroku z 5 grudnia 2012 r. (III SA/Wa 1013/12).

Spółka posiada nieruchomości, których jest współwłaścicielem. Może ona występować jako współwłaściciel administrujący lub jako nieadministrujący nieruchomością. W przypadku wykorzystywania nieruchomości przez współwłaścicieli, współwłaściciel administrujący wystawia na rzecz pozostałych fakturę, dotyczącą ustalonej umownie części kosztów eksploatacyjnych.

Pomieszczenia niewykorzystywane przez spółkę i pozostałych współwłaścicieli są wynajmowane innym podmiotom. Spółka wynajmuje je i wystawia na rzecz administrującego współwłaściciela fakturę dotyczącą umownie ustalonej części przychodów z wynajmu. W związku z tym zadano pytania:

- czy wewnętrzne rozliczenia pomiędzy współwłaścicielami, powinny być traktowane jako niepodlegający opodatkowaniu VAT podział zysku, oraz

- czy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9421

Wydanie: 9421

Spis treści
Zamów abonament