Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przygotowując sylwestrową imprezę warto pomyśleć o polisie OC

27 grudnia 2012 | Prawo i praktyka | Regina Skibińska
Regina Skibińska dziennikarka, specjalistka ds. ubezpieczeń
źródło: Rzeczpospolita
Regina Skibińska dziennikarka, specjalistka ds. ubezpieczeń

Organizator płatnej imprezy masowej musi wykupić ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. W przypadku, gdy jest ona bezpłatna albo nie jest masowa, polisa nie jest obowiązkowa, ale i tak warto ją mieć.

Karnawał to tradycyjnie czas organizowania imprez. Zabawy taneczne, koncerty, kuligi, biesiady przy ognisku, sylwester na świeżym powietrzu – w takich sytuacjach zawsze istnieje ryzyko, że dojdzie do szkód, za które odpowiedzialność poniesie organizator. To on będzie musiał zapłacić odszkodowanie.

W przypadku szkód w mieniu odszkodowanie najczęściej nie jest wysokie, inaczej jest w razie szkód na osobie. Wówczas podmiot odpowiedzialny za szkodę musi pokryć koszty leczenia, rehabilitacji, niezdolności do pracy, zadośćuczynienia za krzywdę czy nawet płacić przez lata rentę. Tu już koszty mogą być ogromne.

– Szkody, które powstają podczas imprez, z reguły nie są spektakularne i wynikają z rozmaitych kontuzji i uszkodzeń ciała uczestników, np. wypadnięcie z sań podczas kuligu, potknięcie się o niezabezpieczone elementy czy uszkodzenia mienia, z reguły osobistego, np. odzieży – mówi Marcin Pabiś z Concordia Ubezpieczenia.

– Warto jednak pamiętać choćby o tragicznym w skutkach pożarze w czasie koncertu w Hali Stoczni Gdańskiej w 1994 r., w wyniku którego zginęło siedem osób, a wiele innych doznało poważnych poparzeń.

Kiedy trzeba mieć ubezpieczenie

Organizacja wszelkiego rodzaju imprez wiąże się z powstaniem rozmaitych niestandardowych ryzyk, które z reguły nie są objęte zakresem odpowiedzialności...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9421

Wydanie: 9421

Spis treści
Zamów abonament