Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak jest dokonywana analiza porównywalności transakcji

27 grudnia 2012 | Vademecum Podatki i Księgi | Danuta Langer-Babicz

W procesie wyboru przez organy podatkowe metody kalkulacji ceny transferowej oraz jej zastosowania, kluczową kwestią jest dokonywana przez te organy analiza porównywalności. Dostarcza ona bowiem rzetelnych i obiektywnych danych, które uzasadniają poziom ceny transferowej oraz przyjęty przez podatnika sposób jej ustalenia.

Kryteria porównywalności zostały doprecyzowane w rozporządzeniem ministra finansów z 10 września 2009 r. w sprawie sposobu i trybu określania dochodów osób prawnych w drodze oszacowania oraz sposobu i trybu eliminowania podwójnego opodatkowania osób prawnych w przypadku korekty zysków podmiotów powiązanych – DzU nr 160, poz. 1268 (dalej: rozporządzenie wykonawcze). Zasady badania porównywalności zamieszczone w rozdziale 2, zatytułowanym „Analiza porównywalności transakcji”, znajdują generalnie zastosowanie do każdej z podatkowych metod kalkulacji ceny transferowej.

Wskazówki te, choć kierowane w założeniu do organów podatkowych, w praktyce pozostają niezwykle przydatne z perspektywy przedsiębiorców. Ustalając warunki rozliczeń z kontrahentami powiązanymi ad hoc do zawieranej transakcji lub też budując strukturę transakcji realizowanych w ramach grupy, która będzie spełniać warunki rynkowe (polityka cen transferowych), mogą oni bowiem uczynić to...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9421

Wydanie: 9421

Spis treści
Zamów abonament