Nowa pamięć Niemców
Berlin pragnie zerwać z wizerunkiem stolicy III Rzeszy. Chce być symbolem wolnego świata
Upamiętnić okres zimnej wojny – to nowy pomysł dyskutowany obecnie w Berlinie. Mowa jest o dwóch nowych muzeach poświęconym historii zmagań wolnego świata z imperium zła. Na razie zmienią pejzaż pamięci historycznej w stolicy Niemiec zdominowany do tej pory przez narrację o III Rzeszy. Niewykluczone, że później go zdominują, w miarę jak blednąć będzie pamięć o odległej II wojnie.
Jedno z nowych muzeów miałoby zostać ulokowane w pobliżu istniejącego już prywatnego muzeum przy Checkpoint Charlie, gdzie w wykupionej kamienicy stłoczono liczne przedmioty służące ucieczkom obywateli NRD do zachodniego Berlina przez mur berliński, pod i nad Checkpoint Charlie to były punkt kontrolny dzielący sektor amerykański i radziecki okupowanego Berlina. Tam zatrzymały się rozpędzone amerykańskie czołgi latem 1961 roku, gdy Chruszczow rozpoczął wznoszenie muru berlińskiego i istniała groźba wybuchu wojny.
Drugie muzeum o podobnym charakterze powstanie zapewne na terenach obecnego lotniska Tempelhof po jego zamknięciu, najprawdopodobniej w przyszłym roku. Tam znajdą nową lokalizację eksponaty zgromadzone przez zachodnich aliantów okupujących formalnie Berlin Zachodni w czasach podziału miasta, jak np. tzw. Rosinenbomber, czyli bombowiec Hastings TG 503,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta