Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA

Warto dbać o odpowiednie postanowienia w umowach

27 grudnia 2012 | Vademecum Podatki i Księgi | Paweł Babicz

Problem cen transferowych najczęściej uwidacznia się w toku prac nad dokumentacją podatkową. W bardzo wielu przypadkach jest to jednak moment zbyt późny, aby ustrzec się negatywnych konsekwencji fiskalnych.

Dzieje się tak w głównej mierze dlatego, że obowiązek opracowywania dokumentacji podatkowej w praktyce nie został powiązany ze wskazaniem konkretnego terminu, w jakim prace te powinno się rozpocząć. Ustawodawca ograniczył się jedynie do zakreślenia terminu, jaki podatnik ma na przedłożenie dokumentacji cen transferowych w obliczu żądania otrzymanego od organów podatkowych lub organów kontroli skarbowej.

Zgodnie z art. 9a ust. 4 ustawy o CIT, na żądanie organów podatkowych lub organów kontroli skarbowej podatnicy są obowiązani do przedłożenia stosownej dokumentacji, w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia żądania tej dokumentacji przez te organy.

Siedem dni to za mało

Obserwując dotychczasowy tok prac dokumentacyjnych prowadzonych przez podatników i mając równocześnie na uwadze rosnącą liczbę kontroli, jak również wzrost oczekiwań władz skarbowych co do zawartości dokumentacji podatkowych, termin 7-dniowy należy niewątpliwie uznać za zdecydowania zbyt krótki, by w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA
Wydanie: 9421

Wydanie: 9421

Spis treści
Zamów abonament