Jakie będą konsekwencje proponowanych zmian w przepisach
Bieżący rok przyniósł kolejną próbę nowelizacji regulacji odnoszących się do zagadnienia cen transferowych. Podobnie jednak, jak w przypadku poprzednich inicjatyw, nie wszystkie zapowiedziane zmiany należy ocenić jako trafne.
Obecnie toczą się prace nad kilkoma projektami ustaw, które przewidują nowelizację przepisów dotyczących cen transferowych.
Postulaty zgłasza minister finansów
Analizę postulowanych zmian warto rozpocząć od propozycji zamieszczonych w projekcie ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw autorstwa ministra finansów z 24 sierpnia 2012 r.
Projekt znajduje się na etapie uzgodnień międzyresortowych. Planowana nowelizacja miała wejść w życie z dniem 1 stycznia 2013 r., niemniej mając na względzie aktualny stopień zaawansowania prac nad tym projekt, dotrzymanie tej daty nie jest przesądzone.
W zakresie, w jakim projekt ten dotyczy zagadnienia cen transferowych, trzeba mieć na uwadze zmiany w czterech zasadniczych kwestiach:
Jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej podmiotem w rozumieniu art. 11 ustawy o CIT
Kwestia związana z kwalifikacją spółek osobowych jako podmiotów powiązanych, w rozumieniu art. 11 ustawy o CIT była w ostatnim czasie jedynym z najbardziej doniosłych dla podatników problemów praktycznych. Włączenie w struktury grup kapitałowych jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej bądź też zmiana formy prawnej prowadzenia działalności...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta