Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak upadał Andrzej Lepper

27 grudnia 2012 | Kraj | Izabela Kacprzak
autor zdjęcia: Michał Walczak
źródło: Fotorzepa

Długi, agonia Samoobrony i ciągnące się afery. Każdy z tych czynników mógł być powodem samobójstwa – uznał psycholog. A Andrzej Lepper miał je wszystkie

W ciągu czterech lat od odejścia z rządu były wicepremier i minister rolnictwa rządu Jarosława Kaczyńskiego stracił prawie wszystko.

Z człowieka sukcesu, który w 2006 r. wprowadził Samoobronę do rządu, 57-letni Andrzej Lepper umierał pogrążony w długach i samotności, marząc o powrocie do wielkiej polityki – taki obraz szefa rolniczej Samoobrony wyłania się z uzasadnienia umorzenia śledztwa w sprawie jego samobójczej śmierci. 5 sierpnia 2011 r. Andrzej Lepper powiesił się w siedzibie partii.

Zdaniem psychologa, który na wniosek prokuratury stworzył portret psychologiczny Andrzeja Leppera, na przestrzeni ostatnich czterech lat jego życia nastąpiła kumulacja niekorzystnych zdarzeń: utrata wysokich stanowisk państwowych, znaczenia i możliwości, trudności w spłacie długów, osamotnienie przez członków partii, dyskredytacja w wyniku procesów i wyroków. Wszystko to stanowiło motyw samobójczej śmierci szefa Samoobrony. „Każda z tych strat stanowi powód do targnięcia się na życie" – ocenił psycholog.

Andrzej Lepper spadał z wysokiego konia. Zaczynał w latach 90. od blokady dróg i wysypywania zboża na drogi. W barwach partii, jaką założył, został posłem i wicemarszałkiem IV i V kadencji. Samoobrona była od 2001 r. trzecią partią w Sejmie, w najlepszych latach miała aż 56 posłów. Wraz z rosnącym poparciem wzrastał apetyt...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9421

Wydanie: 9421

Spis treści
Zamów abonament