Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sprzedaż wina będzie rosła

27 grudnia 2012 | Ekonomia | Beata Drewnowska
Miliardy na gronowe trunki
źródło: Rzeczpospolita
Miliardy na gronowe trunki

Polski rynek wina czeka rozwój w kolejnych latach. Kryzys może jedynie chwilowo spowolnić tempo wzrostu.

W 2012 r. Polacy wydadzą na wina ponad 3,6 mld zł – szacuje firma badawcza Euromonitor International. To o niemal 6 proc. więcej niż rok wcześniej.  Rozwój rynku napędzają głównie wina stołowe, czyli klasyczne gronowe. Instytut badawczy Nielsen policzył, że od października 2011 r. do września 2012 r.  kupiliśmy ich – i to tylko w sklepach spożywczych i sieciach handlowych – za niemal 1,3 mld zł. Rok wcześniej było to o 11,4 proc. mniej. Liderem rynku win stołowych jest marka Carlo Rossi, oferowana przez firmę CEDC, producenta wódki Żubrówka. Jej udziały w ujęciu wartościowym wynoszą 9 proc. O palmę pierwszeństwa walczy także grupa Ambra z marką El Sol, lider branży winiarskiej. Plan, aby w ciągu 1–1,5 roku zająć drugie miejsce na rynku, ma z kolei spółka Jantoń, do której należy Celebro.

Potęga dyskontów

– Sprzedaż win stołowych rośnie w hiper- i supermarketach sieci międzynarodowych, jednak głównym motorem wzrostu są dyskonty – mówi  Katarzyna Pawlęga, senior marketing manager w Centrum Wina, czołowej sieci sklepów winiarskich w Polsce. W ciągu ostatnich 12 miesięcy wartość sprzedaży win w dyskontach urosła o 40 proc. Walczą one o rynek już nie tylko produktami z niskiej półki cenowej.

– W tym roku postanowiliśmy poszerzyć naszą ofertę o wyspecjalizowany asortyment win francuskich –...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9421

Wydanie: 9421

Spis treści
Zamów abonament