Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie można w dowolnym czasie rozpocząć korzystania ze zwolnienia strefowego

27 grudnia 2012 | Prawo i praktyka | Andrzej Wapowski

Przedsiębiorca nie ma uprawnienia do jednostronnego kształtowania terminu rozpoczęcia korzystania ze zwolnienia na działalność na terenie SSE. W związku z tym niemożliwe jest zdecydowanie się na nie od początku dowolnie wybranego przez spółkę roku podatkowego.

Tak orzekł NSA w wyroku z 5 grudnia 2012 r. (II FSK 805/11).

Spółka prowadzi działalność gospodarczą na terenie specjalnej strefy ekonomicznej (dalej: SSE) od 2007 r. Rozważała rozpoczęcie korzystania ze zwolnienia podatkowego, przewidzianego w art. 17 ust. 1 pkt 34 ustawy o CIT dopiero w przyszłości, począwszy od dowolnie wybranego przez siebie roku podatkowego. W związku z takimi planami spółka wystąpiła z wnioskiem o wydanie interpretacji pytając, czy może rozpocząć korzystanie z rozliczania tego zwolnienia w przyszłości, pomimo, że uzyskała zezwolenie w 2007 r. i faktycznie rozpoczęła już działalność produkcyjną na terenie SSE.

Zdaniem spółki możliwe jest rozpoczęcie korzystania ze zwolnienia podatkowego w przyszłości, bowiem istotna jest interpretacja sformułowania zastosowanego w ustawie o CIT, o przysługiwaniu uprawnienia do skorzystania ze zwolnienia.

Odwołując się do definicji językowej pojęć „przysługuje" oraz...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9421

Wydanie: 9421

Spis treści
Zamów abonament