Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Co jest oceniane przy badaniu transakcji

27 grudnia 2012 | Vademecum Podatki i Księgi | Paweł Babicz Michał Serafin

Preferowaną metodą wyceny transferu jest porównywalna cena niekontrolowana, gdyż pozwala najlepiej zweryfikować rynkowy charakter przedsięwzięcia podatnika. Zdarza się jednak, że sądy dokonują jej nieuzasadnionej modyfikacji.

Metoda porównywalnej ceny niekontrolowanej, wpisując się w katalog tzw. metod tradycyjnych, jest pośród nich metodą preferowaną. Równocześnie jednak kryteria jej zastosowania przez administrację podatkową są najbardziej wymagające. Dziwią zatem przypadki, w których w toku postępowania przed organami i sądami administracyjnymi, zapomina się o wyjątkowym charakterze art. 11 ustawy o CIT, dokonując modyfikacji tej metody w sposób nieznajdujący oparcia w obowiązującym stanie prawnym.

Zakwestionowanie poziomu cen transferowych stosowanych przez podatnika oraz określenie prawidłowej wysokości jego dochodu dokonywane jest w trybie art. 11 ustawy o CIT. Przepis ten określa katalog metod, jakimi mogą się w tym zakresie posługiwać organy podatkowe oraz organy kontroli skarbowej >patrz ramka.

Katalog ten ma charakter zamknięty, na co wskazuje w szczególności treść § 3 ust. 2 rozporządzenia ministra finansów z 10 września 2009 r. w sprawie sposobu i trybu określania dochodów osób prawnych w drodze oszacowania oraz sposobu i trybu eliminowania podwójnego opodatkowania osób prawnych w przypadku korekty zysków podmiotów powiązanych – DzU nr 160, poz. 1268 (dalej: rozporządzenie wykonawcze). Przepis ten stanowi, że oszacowanie dochodu w trybie art. 11 ustawy o CIT może się dokonać wyłącznie przy zastosowaniu tych pięciu metod wyceny...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9421

Wydanie: 9421

Spis treści
Zamów abonament