Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

W obronie praw ekonomii

27 grudnia 2012 | Ekonomia | Michał Pronobis
źródło: archiwum prywatne

W listopadzie br., kiedy RPP obniżała stopę referencyjną z 4,75 na 4,50, czeski bank centralny obniżył ją z poziomu 0,25 na 0,05. Wszystko to przy zbliżonej stopie inflacji i prognozowanym jej przyszłym przebiegu w obu krajach – pisze pracownik Wyższej Szkoły Bankowej w Gdańsku.

W „Rz" 13 grudnia ukazał się tekst Dariusza Graja zatytułowany „W obronie Rady Polityki Pieniężnej". Autor, jak sam tytuł wskazuje, próbuje wykazać logikę postępowania RPP, argumentując, że prowadzona w Polsce polityka pieniężna jest właściwa (czyt. wcale nie nadmiernie restrykcyjna, jak sądzi większość ekonomistów i analityków bankowych). W niniejszym artykule chciałbym zająć stanowisko przeciwne – polemiczne w stosunku do autora ww. artykułu.

Co do zasady – zgadzam się z panem Grajem w dwóch zasadniczych poruszonych przez niego kwestiach. Po pierwsze, założenie, że celem banków centralnych powinno być zapewnienie stabilności cen, przyjmuję jako samo w sobie słuszne i niepodważalne. Niska inflacja jest bowiem dobrodziejstwem dla gospodarki, fundamentem pod trwały zrównoważony wzrost. Po drugie, zgadzam się, że komentowanie działań NBP w jaskrawo krytyczny sposób przez ministra finansów jest nie na miejscu ze względów instytucjonalnych. Osłabia to bowiem reputację banku, co może prowadzić do spadku wiarygodności prowadzonej polityki pieniężnej w oczach rynków finansowych, podnosząc koszty dezinflacji w długim okresie. Z drugiej strony jednak, abstrahując od tego, komu wypada publicznie krytykować RPP, a kto powinien się raczej takiego krytykowania wystrzegać, trudno nie zgodzić się z opinią, że RPP popełniła w ostatnim czasie kosztowne błędy....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9421

Wydanie: 9421

Spis treści
Zamów abonament