Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Za mało odwiertów na łupkowe eldorado

27 grudnia 2012 | Ekonomia | Tomasz Furman
W Polsce firmy wykonały dotychczas 33 odwierty poszukiwawcze, a 7 jest w trakcie realizacji.  Jeśli za 2 – 3 lata ma ruszyć przemysłowe wydobycie, muszą przyspieszyć tempo realizowanych prac.
źródło: Rzeczpospolita
W Polsce firmy wykonały dotychczas 33 odwierty poszukiwawcze, a 7 jest w trakcie realizacji. Jeśli za 2 – 3 lata ma ruszyć przemysłowe wydobycie, muszą przyspieszyć tempo realizowanych prac.

Poszukiwania niekonwencjonalnego gazu w Polsce przebiegają za wolno, aby możliwe było szybkie rozpoczęcie jego produkcji przemysłowej. Firmy czekają na ustawę o opodatkowaniu wydobycia.

Do tej pory wykonano tylko 33 odwierty poszukiwawcze gazu łupkowego, a 7 jest w trakcie realizacji – wynika z ostatnich danych Ministerstwa Środowiska. Tymczasem do samego w miarę dokładnego oszacowania łupkowych zasobów potrzeba około 100 odwiertów.

Najwięcej otworów, bo po cztery, zrobiły Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo, Lane Energy oraz Marathon Oil. Aktywne są też Orlen Upstream, Saponis Investments, Talisman Energy i Eni, które mają na koncie po trzy odwierty. Na początku tego roku resort środowiska informował, że wykonanych otworów było 13. To oznacza realizację 20 nowych w całym 2012 r.

– Tempo prac poszukiwawczych jest małe. Obecnie to przede wszystkim domena...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9421

Wydanie: 9421

Spis treści
Zamów abonament