Konfrontowanie cech składa się z dziewięciu etapów
Dokonując porównania prowadzonych interesów z praktykami innych uczestników rynku podatnicy powinni sięgnąć po dane z kilku okresów, zwłaszcza że takie informacje mogą być także przydatne w toku prowadzonych przez organy podatkowe kontroli.
Znajomość zasad, na podstawie których powinno się przeprowadzić prawidłową analizę porównywalności, to wiedza mająca dla przedsiębiorców przynajmniej dwa praktyczne walory. Przede wszystkim pozwala im wykonać ją we własnym zakresie w sposób, który najpewniej spotka się z późniejszą aprobatą podczas kontroli.
Dodatkowo, mając na uwadze związanie organów podatkowych obowiązującymi przepisami, łatwiej będzie przeciwdziałać ewentualnym próbom modyfikacji stosowanych przez nie metod wyceny transferów czy też podnieść dostrzeżone uchybienia w odwołaniu od otrzymanej decyzji.
Analiza porównywalności transakcji (ujęcie międzynarodowe) składa się z dziewięciu kroków:
Krok 1 Ustalenie okresu, który ma zostać objęty analizą
Krok 2 Analiza sytuacji podatnika
Krok 3 Doprecyzowanie analizowanej (-ych) transakcji kontrolowanej (-ych), w szczególności w oparciu o analizę funkcjonalną, w celu wyboru badanej strony (w razie potrzeby), metody ustalania cen transferowych najbardziej odpowiedniej do okoliczności sprawy, wskaźnika finansowego, który zostanie zbadany (w przypadku metody zysku transakcyjnego) oraz zidentyfikowania istotnych czynników porównywalności, które powinny zostać wzięte pod uwagę
Krok 4 Przegląd...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta