Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Charakter decyzji kwestionującej rynkowość transakcji

27 grudnia 2012 | Vademecum Podatki i Księgi | Paweł Babicz

W razie ustalenia, że strony powiązane ukształtowały warunki współpracy w sposób odbiegający od typowego, fiskus ma prawo doszacować dochód w prawidłowej wysokości.

Transakcje realizowane pomiędzy podmiotami powiązanymi podlegają szczególnym regulacjom prawnym. Na ich podstawie władze skarbowe mają prawo badać, czy dochód uzyskany przez podatnika uzyskany w wyniku takich transakcji został określony na podstawie rynkowej ich wartości.

Jeżeli organy ustalą, że podmioty powiązane ukształtowały warunki współpracy w sposób odbiegający od sposobu właściwego kontrahentom niepowiązanym, to mają wtedy prawo doszacować go w prawidłowej wysokości.

Kwestią sporną pozostaje jednak charakter takiej decyzji.

Ustalające i rozstrzygające

W obszarze prawa podatkowego zwykło się rozróżniać decyzje ustalające i określające. Podział ten koresponduje zasadniczo z – funkcjonującym w nauce prawa administracyjnego – podziałem na decyzje konstytutywne i deklaratoryjne. Relację, w jakiej pozostają ze sobą te pojęcia przedstawiono poniżej:

∑ decyzja ustalająca = decyzja konstytutywna

∑ decyzja określająca = decyzja deklaratoryjna

W obszarze cen transferowych rozróżnienie to ma również doniosłe znaczenie. Pojawiają się jednak różne zdania co do tego, czy zobowiązanie podatkowe, o którym mowa w art. 19 ust. 4 ustawy o CIT, powstaje z mocy prawa czy w drodze wydania i doręczenia decyzji konstytutywnej ustalającej jego wysokość (kreującej zobowiązanie podatkowe). W tym sporze pojawiają...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9421

Wydanie: 9421

Spis treści
Zamów abonament