Charakter decyzji kwestionującej rynkowość transakcji
W razie ustalenia, że strony powiązane ukształtowały warunki współpracy w sposób odbiegający od typowego, fiskus ma prawo doszacować dochód w prawidłowej wysokości.
Transakcje realizowane pomiędzy podmiotami powiązanymi podlegają szczególnym regulacjom prawnym. Na ich podstawie władze skarbowe mają prawo badać, czy dochód uzyskany przez podatnika uzyskany w wyniku takich transakcji został określony na podstawie rynkowej ich wartości.
Jeżeli organy ustalą, że podmioty powiązane ukształtowały warunki współpracy w sposób odbiegający od sposobu właściwego kontrahentom niepowiązanym, to mają wtedy prawo doszacować go w prawidłowej wysokości.
Kwestią sporną pozostaje jednak charakter takiej decyzji.
Ustalające i rozstrzygające
W obszarze prawa podatkowego zwykło się rozróżniać decyzje ustalające i określające. Podział ten koresponduje zasadniczo z – funkcjonującym w nauce prawa administracyjnego – podziałem na decyzje konstytutywne i deklaratoryjne. Relację, w jakiej pozostają ze sobą te pojęcia przedstawiono poniżej:
∑ decyzja ustalająca = decyzja konstytutywna
∑ decyzja określająca = decyzja deklaratoryjna
W obszarze cen transferowych rozróżnienie to ma również doniosłe znaczenie. Pojawiają się jednak różne zdania co do tego, czy zobowiązanie podatkowe, o którym mowa w art. 19 ust. 4 ustawy o CIT, powstaje z mocy prawa czy w drodze wydania i doręczenia decyzji konstytutywnej ustalającej jego wysokość (kreującej zobowiązanie podatkowe). W tym sporze pojawiają...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta