Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Na czym polega metoda rozsądnej marży

27 grudnia 2012 | Vademecum Podatki i Księgi | Paweł Babicz

Producenci (usługodawcy), którzy ustalają poziom należnego im wynagrodzenia w transakcjach z kontrahentami powiązanymi, niekiedy nie są w stanie pozyskać informacji pozwalających im na odwołanie się do formuły porównywalnej ceny niekontrolowanej.

Preferowaną metodą ustalenia poziomu należnego sprzedawcy wynagrodzenia w transakcjach z podmiotami powiązanymi jest metoda porównywalnej ceny niekontrolowanej. Spółki będące producentami lub też usługodawcami mogą mieć jednak trudności z uzyskaniem informacji pozwalających im na odwołanie się do tej metody. Kalkulując wysokość ceny transferowej korzystają zatem niejednokrotnie z metody rozsądnej marży.

Metoda rozsądnej marży (koszt plus) należy do tzw. tradycyjnych metod wyceny transferu przewidzianych w art. 11 ust. 2 ustawy o CIT.

Z punktu widzenia podatnika powołanie się na nią przy kalkulacji wynagrodzenia w transakcji z podmiotem powiązanym jest korzystne. Ustalenie wartości rynkowej przedmiotu transakcji na podstawie tej metody skutkuje tym, że organy podatkowe lub organy kontroli skarbowej dokonują wyceny transferu, stosując – co do zasady – metodę przyjętą uprzednio przez podatnika. Oczywiście jest tak w przypadku przedstawienia tym organom danych, na podstawie których podatnik dokonał kalkulacji ceny oraz dokumentacji podatkowej, o której mowa w art. 9a ustawy o CIT, a także gdy prezentowane przez podatnika informacje są rzetelne i obiektywne.

Koszt plus

W § 14 rozporządzenia ministra finansów z 10 września 2009 r. w sprawie sposobu i trybu określania dochodów osób prawnych w drodze oszacowania oraz sposobu i trybu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9421

Wydanie: 9421

Spis treści
Zamów abonament