Czym wyróżnia się harmonogram niepełnoetatowca
Do osób zatrudnionych na część etatu stosuje się ogólne zasady dotyczące czasu pracy. Można im jednak polecić pracę ponad wymiar bez konieczności wypłaty dodatku jak za nadgodziny.
Osobom zatrudnionym na niepełny etat nie powinno się jednak planować pracy w pełnym wymiarze, mimo że przekroczenie ich etatu to nie nadgodziny. Układane dla nich harmonogramy nie mają cech szczególnych, poza możliwą większą liczbą dni wolnych od pracy.
Dodatkowy zapis w umowie
Tylko jeden przepis kodeksu pracy dotyczy odrębnej zasady dotyczącej czasu pracy osób zatrudnionych na część etatu. Jest to art. 151 § 5 k.p. Nakłada on na strony umowy o pracę zawartej na część etatu obowiązek ustalenia limitu godzin pracy ponad określony wymiar, po przekroczeniu którego pracownik nabywa prawo do dodatku jak za nadgodziny.
W pozostałym zakresie do osób zatrudnionych na niepełny etat stosuje się ogólne rozwiązania dotyczące planowania czasu pracy. Dotyczą ich bowiem wszystkie zasady określające prawo do odpoczynków dobowych i tygodniowych, instytucja doby pracowniczej, czy wymóg planowania czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy. Pracownikom zatrudnionym na część etatu trzeba też zapewnić co czwartą niedzielę wolną od pracy oraz minimalną liczbę dni wolnych od pracy, wynikającą z przyjętego okresu rozliczeniowego.
Więcej dni wolnych
Zatrudnienie pracownika na część etatu nie ogranicza swobody pracodawcy w zakresie kształtowania rozkładu jego czasu pracy. Nawet w przypadku stosowania wobec...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta