Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nadal łatwo stracić punkty karne

27 grudnia 2012 | Prawo | Agata Łukaszewicz

Nowe zasady przeprowadzania kursów reedukacyjnych dla kierowców zostały przesunięte do 2016 roku.

Od 19 stycznia 2013 r. przepisy miały być dużo surowsze dla kierowców gromadzących punkty karne. Ponieważ jednak nie udało się rozbudować systemu Centralnej Ewidencji Kierowców i połączyć z innymi, nowy – droższy i dłuższy – kurs poczeka do 2016 r. (projekt przewidujący przesunięcie terminu jest już w Sejmie).

Spokój za 300 zł

Zgodnie z rozporządzeniem ministra spraw wewnętrznych i administracji z 20 grudnia 2002 r. w sprawie postępowania z kierowcami naruszającymi przepisy ruchu drogowego, każdemu kierującemu posiadającemu prawo jazdy dłużej niż rok, który na swoim koncie zgromadził punkty karne (minimum sześć, a maksymalnie 24), przysługuje dziś raz na sześć miesięcy prawo do odpłatnego szkolenia, po którym z jego przepełnionego konta odejmuje się sześć punktów karnych. Warunkiem przystąpienia do szkolenia jest nieprzekroczenie limitu punktów.

Do maksymalnej liczby punktów karnych zaliczane są też te otrzymane przy udziale fotoradaru, a niewpisane jeszcze na konto kierowcy. Jeżeli limit punktów zostanie przekroczony, np. poprzez dodanie punktów otrzymanych za wykroczenie zarejestrowane fotoradarem, którego data była wcześniejsza niż data odbycia kursu, odjęte punkty zostają anulowane, a prawo...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9421

Wydanie: 9421

Spis treści
Zamów abonament