Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Firmy czeka rewolucja w rozliczaniu kosztów

27 grudnia 2012 | Prawo | Przemysław Wojtasik

Przedsiębiorcy, którzy spóźniają się z regulowaniem swoich należności albo stosują długie terminy płatności, będą mieli nowe obowiązki.

Od nowego roku trzeba będzie wnikliwie monitorować swoje zobowiązania. Opóźnienie spowoduje konieczność zmniejszenia podatkowych kosztów. Nowe regulacje dotkną też tych, którzy płacą na czas, ale umówili się z kontrahentem na długi termin.

Do naliczenia kosztu uzyskania przychodów nie jest potrzebna faktyczna zapłata (oprócz określonych wyjątków). Wydatki trzeba księgować na podstawie otrzymanej faktury. Zgodnie jednak z wchodzącymi 1 stycznia przepisami (wprowadzonymi ustawą o redukcji niektórych obciążeń administracyjnych w gospodarce), jeśli przedsiębiorca nie ureguluje kwoty wynikającej z faktury czy innego dokumentu w ciągu 30 dni od terminu płatności, musi zmniejszyć swoje koszty.

Jeżeli...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9421

Wydanie: 9421

Spis treści
Zamów abonament